O‘zbekistonda biznes yuritish bo‘yicha qo‘llanma — 2026
Ushbu hujjat O‘zbekistonning investitsiya salohiyati, kompaniyalarni ro‘yxatdan o‘tkazish tartibi, soliq tizimi va investorlar uchun yaratilgan imtiyozlar haqida batafsil ma’lumot beradi. Markaziy Osiyoning rivojlanayotgan bozoriga kirishni xohlovchi tadbirkorlar uchun asosiy manba.
14-avgust, 2025 (Yangilangan sana 21-fevral, 2026)
1. Kirish: O‘zbekiston — rivojlanayotgan biznes yo‘nalishiO‘zbekiston siyosiy barqarorlik, o‘sib borayotgan iqtisodiyot va investitsiya muhitini yaxshilashga qaratilgan islohotlar tufayli Markaziy Osiyoda mintaqaviy biznes markaziga aylanmoqda. Raqamlashtirish, infratuzilmani rivojlantirish va tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash davlat ustuvor yo‘nalishlari bo‘lib, bu mamlakatni mahalliy va xorijiy investorlar uchun jozibador qilmoqda.
2. Huquqiy biznes tuzilmalariO‘zbekistonda biznes quyidagi shakllarda tashkil etilishi mumkin:• Mas’uliyati cheklangan jamiyat (MCHJ)• Aksiyadorlik jamiyati (AJ)• Vakolatxona yoki filial• Xususiy korxona• Yakka tartibdagi tadbirkorXorijiy fuqarolar O‘zbekiston kompaniyalaridagi ulushlarning 100 foizigacha egalik qilishlari mumkin. Kompaniya tuzish Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali onlayn tarzda 1–3 kun davom etadi.
3. Ro‘yxatdan o‘tkazish va litsenziyalashRo‘yxatga olish soddalashtirilgan:• "Yagona darcha" orqali onlayn ro‘yxatdan o‘tish.• Ko‘pgina MCHJlar uchun minimal ustav kapitali talab etilmaydi.• Ayrim faoliyat turlari (bank, sug‘urta, tibbiyot va h.k.) litsenziya talab qiladi.
4. Soliq tizimi sharhiO‘zbekistonda muhim soliq islohotlari amalga oshirildi. Asosiy soliqlar:• Yuridik shaxslardan olinadigan foyda solig‘i: Standart stavka – 15% (2025-yil holatiga).• Jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i: 12% (fiksirlangan).• Qo‘shilgan qiymat solig‘i (QQS): Standart stavka – 12%.• Ijtimoiy soliq: Odatda 12% (ish beruvchi uchun).• Erkin iqtisodiy zonalar va IT-park rezidentlari uchun soliq imtiyozlari mavjud.
5. Valyuta nazorati va bank ishi• O‘zbek so‘mi (UZS) erkin konvertatsiya qilinadi.• Xorijiy investorlar uchun foydani vataniga o‘tkazish (repatriatsiya) ruxsat etilgan.• Norezident va xorijiy valyutadagi hisobvaraqlar ochish mumkin.• Tovarlar/xizmatlar uchun ~100 AQSh dollaridan (1,2 million so‘m) yuqori bo‘lgan barcha to‘lovlar naqd pulsiz shaklda bo‘lishi kerak.
6. Mehnat va bandlik• Mehnat kodeksi 2025-yilda yangilangan.• Muddatli va muddatsiz shartnomalar mavjud.• Eng kam ish haqi muntazam yangilanadi (2025-yil avgust holatiga 1,271,000 so‘m).• Xorijiy xodimlarni yollashda cheklovlar yo‘q, ammo ishlash uchun ruxsatnoma talab qilinadi.
7. Investitsiyalarni himoya qilish va nizolarni hal qilish• Xorijiy investitsiyalar qonun bilan himoyalangan (nizolarni milliylashtirish va ekspropriatsiyaga qarshi kafolatlar).• Xalqaro investitsiya konvensiyalariga a’zolik.• Tijorat nizolari milliy iqtisodiy sudlar yoki xalqaro arbitraj (masalan, ICC, UNCITRAL) orqali hal qilinadi.
8. Maxsus iqtisodiy va IT-zonalar• Erkin iqtisodiy zonalar (Navoiy, Angren, Jizzax va b.) soliq va bojxona imtiyozlarini taklif etadi.• IT-park O‘zbekiston: Rezidentlar 0% foyda solig‘i, QQSdan ozod etish va soddalashtirilgan valyuta tartibidan foydalanadilar.
9. Biznes madaniyati va amaliyoti• Ierarxik va munosabatlarga yo‘naltirilgan biznes madaniyati.• Biznesda rus va o‘zbek tillari keng qo‘llaniladi.• Davlat bilan o‘zaro hamkorlik tobora raqamlashtirilmoqda.
10. XulosaO‘zbekiston qishloq xo‘jaligi va to‘qimachilikdan tortib IT, qurilish va qayta tiklanuvchi energiya manbalarigacha bo‘lgan turli sohalarda keng imkoniyatlarni taqdim etadi.
Mulk ijarasi shartnomasi haqida bilish kerak bo‘lganlar: huquqlar, majburiyatlar va ALMUDA bilan ijara
Ijara shartnomalarining asosiy jihatlari va ALMUDA xizmatlari orqali huquqiy qo‘llab-quvvatlash haqida batafsil ma’lumot.
Qoraqalpog‘istonda yangi loyihalar va ishlab chiqarish quvvatlari
Biznes-ombudsman hududdagi istiqbolli loyihalarni ko‘zdan kechirib, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash imkoniyatlarini o‘rgandi.