Qurilish kompaniyalari uchun reklama xarajatlari davlat tomonidan qoplanadi
2026-yildan boshlab qurilish sohasidagi mahalliy ishlab chiqaruvchilar reklama xarajatlarining 100% gacha qismini davlatdan qaytarib olishlari mumkin.
28-yanvar, 2026 (Yangilangan sana 21-fevral, 2026)
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 1-dekabrdagi PQ–365-sonli qaroriga muvofiq, mahalliy sanoat korxonalarini, jumladan qurilish sohasidagi kompaniyalarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan yangi mexanizm joriy etilmoqda.
2026-yil 1-yanvardan boshlab, mahalliy korxonalar tomonidan ishlab chiqarilgan mahsulotlarni OAV orqali targ‘ib qilish bilan bog‘liq reklama xarajatlari davlat tomonidan qoplab beriladi.
Televideniye, radio, bosma nashrlar, onlayn reklama, ijtimoiy tarmoqlar, tashqi reklama, shuningdek xorijiy internet platformalar va mobil ilovalar orqali joylashtirilgan reklama xarajatlari kompensatsiya qilinadi.
Kompensatsiya miqdori reklama xarajatlarining 50–100% ini tashkil etadi, biroq yiliga 250 mln so‘mdan oshmaydi. Mablag‘lar Savdoga ko‘maklashish jamg‘armasi hisobidan ajratiladi.
Kompaniyalar belgilangan talablar — barqarorlik reytingi, savdo hajmi va byudjet oldidagi qarzdorlik bo‘yicha mezonlarga javob berishi lozim. Kompensatsiya Savdo-sanoat palatasi xulosasi asosida taqdim etiladi.
Bizning buxgalteriya xizmatlarimiz kompaniyalarga barcha moliyaviy talablarni bajarish va kompensatsiyani muvaffaqiyatli olishda yordam beradi.